Okolica

Okolica

Nacionalni parkovi

Kornati

Kornati

Najstarije ime za Kornate, prema starom piscu Konstantinu Porfirogenetu, bilo je Grebeno. Nakon toga Toreta, a od 1311. do danas zvali su se, Incoronata, Corona, Coronata, Kornat.

Nacionalnim parkom je proglašen 1980. i tada je stavljen pod zaštitu. Ukupna površina parka je oko 220 km² a sastoji se od 89 otoka, otočića i hridi. Od površine parka, samo oko 1/4 je kopno, dok je preostali dio morski ekosustav.

Obiluje prirodnim i kulturnim posebnostima. Okomite litice "krune" kornatskih otoka okrenute prema otvorenom moru najpopularniji su fenomen ovoga parka. One su i staništa rijetkih vrsta.

Svijet kornatskoga podmorja otkriva pak neke druge zadivljujuće priče. A dobro je znati i to da je kopneni dio Parka u privatnom vlasništvu ( većinom u vlasništvu Murterina ).

Krka

Krka

Krka je sedmi nacionalni park u Hrvatskoj poznat po velikom broju jezera i slapova. Dobio je ime po rijeci Krki koja je dio parka. Nacionalni park je lociran u središnjoj Dalmaciji nizvodno od Miljevaca, a samo par kilometara sjeveroistočno od grada Šibenika. Obuhvaća područje uz rijeku Krku koja izvire u podnožju planine Dinare kod Knina, teče kroz kanjon dug 75 km, protječe kroz Prokljansko jezero, te utječe u Šibenski zaljev. Rijeka Krka danas ima 7 sedrenih slapova i njezine ljepote predstavljaju prirodni krški fenomen, koji se preporučuje posjetiti u proljeće i ljeti jer je tada u punom sjaju, a možete se i osvježiti u čistoj vodi.

Krka je postao nacionalni park 24. siječnja 1985. godine i sedmi je po redu nacionalni park u Hrvatskoj. Poznat je po velikom broju jezera i slapova.

Parkovi prirode

Vransko jezero

Vransko jezero

Vransko jezero u sjevernoj Dalmaciji, jezero i kriptodepresija sjeveroistočno od Pakoštana. Najveće je jezero u Hrvatskoj. Dugo 13,6 km, široko prosječno 2,2 km, duboko 3,9 m, obuhvaća 30,16 km². Vodu dobiva iz nekoliko izvora i potoka Skorobića, a otječe ponorima i umjetnim kanalom Prosikom, koji ga spaja s Pirovačkim zaljevom. Vodostaj mu u toku godine koleba prosječno 0,95 m, maksimalno 2 m. Jezero je zapravo krško polje ispunjeno vodom.

Na jezeru je ribogojilište, a jezero se koristi i za ribolov.

Spada u Park prirode Vransko jezero.

Okolna mjesta

Betina

Betina

Betina je mjesto na sjeveroistočnoj obali otoka Murtera koji je sa kopnom povezan pokretnim mostom u Tisnom. Nalazi se 35 km zapadno od Šibenika. Administrativno pripada općini Tisno. Broji nešto manje od 800 stanovnika.

Tisno

Tisno

Smješteno dijelom na otoku Murteru, a dijelom na kopnu, koje razdvaja uski morski tjesnac širok samo 38 metara, Tisno je najmlađe otočko naselje. Povezano je pokretnim mostom koji se za vrijeme ljetnih mjeseci podiže dva puta dnevno.

Jezera

Jezera

Smještena na jugoistočnoj strani otoka Murtera. Jezera su uvučena u zaljev oblika potkove koji je okružen pitomim brežuljcima. Zbog svog prirodnog položaja mjesto nije izloženo udarima jačih vjetrova pa je njegova uvala idealna kao pristanište i stanište brodova. Mjesto broji 960 stanovnika.